Praca z małymi dziećmi w wielu wypadkach bywa dość skomplikowana. Ciężko odnaleźć im zajęcie na czas nieco dłuższy niż kilka minut tak, żeby nie było to bezmyślne siedzenie przy ekranie komputera, telewizora albo telefonu.

Zabawy lalkami bądź samochodzikami mogą na chwilę zająć naszą pociechę, jednak takie spędzanie czasu samodzielnie po dłuższej chwili staje się dość monotonne i.. nudne. Możemy także opowiadać (albo czytać) naszym dzieciom bajki. To dużo lepsze rozwiązanie niż oglądanie ichniejszym w telewizji. Innymi sposobami na spędzanie czasu są tradycyjnie zabawy takie jak: berek, ciuciubabka, chowany. W jaki inny sposób możemy zajmować się dziećmi?
Ciekawą sprawą jest tworzenie mandali. Takie działanie umożliwia rozwijać wyobraźnię naszego dziecka, śmiało można powiedzieć, że jest to kreatywna edukacja. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, rysuje się ją na planie koła, które jest symbolem doskonałości. Najpopularniejszą formą budowy ich są gotowe wzory do kolorowania. Ichniejszym różnorodność i wybór to nieograniczone możliwości. Dla dzieci można wybierać takie, jak: muzyczne, matematyczne, czy także przyrodnicze. Inną opcją jest zbudowanie własnymi siłami mandali. Do tego najpotrzebniejsze będą: duża kartka papieru (im większa, tym lepsza), nożyczki, rewelacyjniepoprawnie zatemperowany ołówek oraz cyrkiel. Rysowanie możemy rozpocząć albo od środka, poruszając się ku zewnętrznej stronie, albo na odwrót – od krawędzi dużego okręgu do samego jego centrum. Takie czynności pozwalają rozwijać koordynację wzrokowo – ruchową oraz sprzyjają wyciszeniu się dziecka.

Źródło informacji: mandale rodzaje.